Potęga liderowania w organizacjach o wysokiej wydajności tkwi w «servant leadership» czyli przywództwie służebnym, które jest alternatywą do najczęściej stosowanego w społeczeństwie do tej pory modelu liderowania polegającego na dowodzeniu i kontroli.


Co oznacza Przywództwo Służebne i dlaczego powinno być podstawowym sposobem myślenia liderów w organizacjach o wysokiej wydajności? Spójrzmy najpierw na


Model dowodzenia i kontroliW przeciwieństwie do tego, przywództwo o wysokiej wydajności opiera się na podstawach moralnych. Skupienie przenosi się z siebie na innych, z własnego interesu na korzyść całości.


Model przywództwa w organizacjach o wysokiej wydajności


Wysokowydajny lider zachowuje się jak lekarz lub osobisty trener, zadając pytania, diagnozując i przypisując każdej osobie w organizacji, jakie umiejętności powinna rozwinąć, skupiając się na innowacjom, tworzeniu najwyższej wartości dodanej, uczeniu się, rozwijaniu się zawodowo i prywatnie.


Liderzy w organizacjach o wysokiej wydajności mają w sobie pokorę, są pozbawieni ego i są skupieni na firmie jako całości. Z pasją dla klientów i biznesu, nieustannie analizują wszystkie aspekty biznesu (wewnętrzne i zewnętrzne), w sposób obsesyjny skupiając się na nieprawidłowościach, a ich najwyższym priorytetem jest szkolenie następców, którzy posiadają kulturę przywództwa w DNA i są tak jak oni pasjonatami biznesu.


Wysoko wydajni liderzy wzmacniają biznes, rozwijając ludzi poprzez coaching w Gemba, czyli w miejscu, w którym jest tworzona lub dostarczana wartość dodana dla klienta.


Jak to wygląda?


W organizacjach o wysokiej wydajności, liderom powierza się przede wszystkim rozwój społeczny. Wyniki biznesowe są konsekwencją tego, jak zdolni są liderzy do rozwijania ludzi, którzy stają się liderami w swoich obszarach odpowiedzialności, rozwiązując problemy, które pomagają zwiększyć satysfakcję klientów. Jak ujął to Akio Toyoda:


Wszyscy rośniemy, uczymy się, i wszyscy potrzebujemy nauczycieli i trenerów, którzy pomogą nam liderować. W Toyota mówimy, że każdy lider jest nauczycielem rozwijającym kolejne pokolenie liderów. To ich najważniejsze zadanie.


Liderzy muszą przyjąć na siebie tę podstawową odpowiedzialność, zachowując cel, zasady i wartości firmy.


Myślenie o liderze jako nauczycielu i coachu, jako zarządzającym w Gemba, który głęboko wierzy, że ludzie są jedynymi cenionymi zasobami firmy, wierzy w wartość tworzenia wspólnej kultury, oraz że zdolność dostosowania firmy do wyzwań dzisiejszego świata wynika z tego, jak ludzie rozwijają się na wszystkich szczeblach organizacji oraz jest wzorem do naśladowania, różni się od myślenia o liderze jako kapitanie statku, kierującego nim sprytnie dzięki wspaniałym osobistym spostrzeżeniom.


W porównaniu z modelem dowodzenia i kontroli, możliwe jest, że przyjdzie nam do głowy pytanie:Czy liderzy w organizacjach o wysokiej wydajności ignorują wpływ władzy?


Nie, wysokowydajny model przywództwa nie ignoruje ani nie minimalizuje znaczenia lub wpływu „władzy” w organizacji. Uznaje ją za równie ważną jak w modelu władzy.


Władza jest jednak uznawana za przywilej, odpowiedzialność, a nie uprawnienie: liderzy w organizacjach o wysokiej wydajności używają władzy tylko dla korzyści całej organizacji. W tym sensie:Władza i kierownictwo


Aby to zrozumieć, proszę wziąć pod uwagę spolaryzowane porównania na poniższym rysunku.
Co najważniejsze, lider o wysokiej wydajności jest z natury godny zaufania i godny podziwu, podczas gdy lider dowodzenia i kontroli emanuje zarozumiałością i wzbudza podejrzenia.


Każdy z nas zapewne spotkał się i pracował z jednym i drugim modelem liderów i niewątpliwie powoduje to szereg emocji.


Władza jest jak miłość – im więcej dajesz innym, tym bardziej naturalnie do ciebie powraca.


Podstawowe przekonania liderów w organizacjach o wysokiej wydajności


Kiedy jestem pytany o charakterystyczne przekonania liderów w organizacjach o wysokiej wydajności, szczególnie lubię rozważać następujące kwestie:Na zakończenie…


Na koniec chciałbym zacytować jedną z najwspanialszych definicji władzy, jakie kiedykolwiek słyszałem, autorstwa Belindy Johnson, dyrektora operacyjnego AIRBNB.


Władza to zdolność do sprawienia, aby Twoja organizacja odniosła sukces i zsynchronizowania wszystkich pracowników, aby Twoja firma była najbardziej konkurencyjną i odnoszącą sukcesy organizacją, jaką może być.


Siła przywództwa jest nieskończona. Od ciebie zależy jak będziesz go używać od dzisiaj?


CONTACT OUR EXPERTS

Have a video call when it suits you best.

CONTACT

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Subscribe: